EnOcean je bezdrátový a bezbateriový standard používající se výhradně v automatizaci budov. Tento standard využívá technologii zvanou Energy Harvesting, která umožňuje bezdrátovým senzorům a aktorům získávat energii pro přenos telegramů z okolního prostředí.
Potřebné prvky:
- PLC Tecomat se sériovou komunikací
- Převodník ENOCEAN-GWY-MOD
- EnOcean zařízení
- Počítač pro nastavení komunikace
Schéma zapojení
Nastavení převodníku ENOCEAN-GWY-MOD
Převodník se připojuje k PC pomocí USB, přes které je i napájen. Po spuštění aplikace EnOcean Tools se v horní liště vybere příslušný port a stiskne Connect, pokud se převodník připojí, objeví se zelené hlášení: „Connected – answer OK“.
Ve složce Rx Channels se přidají EnOcean zařízení, ze kterých chceme číst data. Zařízení se přidávají následovně:
- Klikneme na volný kanál, na který chceme přidat zařízení.
- Vpravo na panelu Channel vybereme jednu ze dvou možností:
- Teach-in telegram – většina zařízení mají tlačítko, které vyšle párovací telegram s informacemi o sobě, takže se samo vyplní, o jaké zařízení se jedná a jakou má ID adresu
- Channel configuration – je nutno vyplnit ID a EEP (typ zařízení složen ze tří částí) ručně
- Pokud máme zařízení vyplněno klikneme na save a zařízení se přidá do tabulky.
Je možné najednou přidat až 40 EnOcean prvků. Na obrázku níže je příklad přidání světelného senzoru s ID 01-8C-85-A0 a EEP označení A5-06-02 na kanál číslo 9 pomocí ručního zadávání.
Tabulka s více přidanými prvky může poté vypadat třeba takto:
Konfigurace Mosaicu
Převodník nám umožňuje komunikovat přes rozhraní RS-485 nebo RS-232, proto je nutné, aby PLC bylo vybaveno příslušným submodulem pro tuto komunikaci.
Pokud si konfiguraci načteme z PLC, musíme následně nastavit komunikační kanál:
- Dvojklik na submodul
- Režim UNI
- Dvojklik na kanál
- Nastavit parametry kanálu – komunikační rychlost, parita, počet stopbitů musí odpovídat nastavení převodníku v záložce Gateway settings v aplikaci (obrázek níže). Počet bitů 8, délka vysílací a přijímací zóny musí být 256 a minimální doby prodlevy 4
Příklad připojení EnOcean snímače teploty
K dispozici je snímač teploty s ID 01-82-30-0C a EEP označením A5-02-05. Ten podle návodu přidáme na kanál číslo 0.
Po konfiguraci submodulu můžeme teplotu ze snímače dostat do Mosaicu pomocí EnOcean knihovny. Z knihovny vybereme příslušný funkční blok podle prvních dvou částí EEP označení.
Funkční bloky EnOcean knihovny pro převodník ENOCEAN-GWY-MOD:
Funkční blok A5_02_xx_EnOcean
Funkční blok Master_EnOcean
Vzorový program pro funkční blok A5_02_xx_EnOcean:
Funkční blok A5_04_xx_EnOcean slouží pro čtení teploty a relativní vlhkosti z EnOcean teplotního a vlhkostního senzoru pomocí převodníku ENOCEAN-GWY-MOD od firmy Firvena s.r.o. Pro komunikaci je nutné využít funkční blok Master_EnOcean.
Na vstup bloku A5_02_xx_EnOcean se zapíše kanál, na který je přidán v programu EnOcean Tool, do proměnné Firvena_ChRx. V tomto případě se jedná o kanál 0. Dále se zapíše do proměnné SNo_Modbus adresa Firvena převodníku z hlediska Modbus protokolu. Výstup Temperature udává hodnotu teploty ve °C. Pro komunikaci je zde funkční blok Master_EnOcean.