SW různé CFox, RFox2, Smart City 14.02.2020 18:51 14.02.2020 18:51

Systémy Tecomat  Foxtrot se uplatňují i ve správě a modernizaci systémů veřejného osvětlení. S nimi jde vždy o komplexní řešení a centralizovanou správu. Zapnout a vypnout případně nastavit intenzitu světla konkrétní lampy je jedna věc. Druhá věc je minimalizovat spotřebu předřadníků v době, kdy se nesvítí. Pro to má Teco a.s. v portfoliu modulů připojitelných k foxtrotu dvě novinky. Sběrnicový a bezdrátový modul, každý z nich má relé odolné vůči náběhovému proudu předřadníku až 800 A a nízkovoltový výstup pro ovládání stmívatelných předřadníků. Ten sběrnicový má takové výstupní kanály dva, ten bezdrátový jeden. A proč je vhodné odepínat předřadníky v době, kdy se nesvítí? Klasické veřejné osvětlení je během dne bez napětí. Moderní lampy a sloupy veřejného osvětlení jsou však potenciálními nositeli mnoha dalších funkcí, které musí fungovat i ve dne. Firma  Q-EL PRO takové lampy vyvíjí a Teco a.s. se stalo jejím technologickým partnerem v oblasti řízení. Tato firma přišla s ideou integrace kamer přímo do svítidla hned vedle zdroje světla. Kamera je tak na první pohled nenápadná, přitom poskytuje 360°záběr celého okolí naráz. Další technologií, která se může v budoucnu vytisknout v lampě VO je AC nabíječka elektromobilu. Ve spolupráci s další firmou Kooperativa, která je tradičním výrobcem ocelových sloupů VO jsme připravili vzorovou lampu i s inteligentní nabíječkou zakončenou standardní zásuvkou Typ 2 (Mennekes). Inteligence nabíječky řízení Foxtrotem spočívá ve schopnosti regulovat nabíjecí proud elektromobilu tak, aby nebylo překročen celkový maximální proud přidělený větvi veřejného osvětlení. Řízení nabíjecího proudu tam, kde je na napájecí větvi kromě elektromobilu ještě jiná zátěž nebo omezený zdroj proudu, je jednou z domén systému Foxtrot a jeden z hlavních rozdílů od neřízených samostatně budovaných nabíjecích stanic s garantovaným maximálním proudem určeným pouze pro elektromobil.

Smart veřejné osvětlení však nejsou jen svítidla samotná, ale také jejich centralizovaná správa. Pro ni vyvinula vývojová skupina TecoME se sídlem v Dubaji, která má pokročilé zkušenosti s integrací kamerových systémů, dispečerský portál městského veřejného osvětlení. Na bázi SCADA systému Reliance sestavila s firmou Q-EL PRO referenční projekt ve městě Nová Role. Více o něm řeknou spíše přiložené obrázky. Mj. tím, že se na práci podílel i tým ze Středního východu je zřejmé, že řešení firmy Teco opět míří nejen do tuzemska ale především na globální trh. To je podtrženo i účastí Firmy Q-EL PRO na stánku Teco na mezinárodním velektrhu Light & Building 2018 ve Frankfurtu nad Mohanem.            
 

Obr. Moduly pro stmívání jednoho až dvou předřadníků pro použití v lampách veřejného osvětlení.

C-DM-0002L-10V je dvoukanálový na sběrnic CIB,

R-SL-0201L-A je jednokanálový připojovaný k centrále Foxtrotu bezdrátově na frekvenci 868MHz. Má k dispozici dva vstupy pro externí čidlo a vnitřní detektor velikosti primárního proudu pro diagnostiku funkce LED čipů na sekundární straně.
 

Obr.  Firma Teco ve spolupráci s konsorciem dalších firem připravila vzorovou lampu, která může modulově obsahovat spínané i stmívané osvětlení, osvětlení s řízenou teplotou chromatičnosti, kameru 360°, nabíječku elektromobilů, senzory ovzduší – především polétavého prachu. Následně pak také komunikační dotykový displej, alarmové tlačítko, RFID čtečku nebo i wifi hotspot.
Obr. Přehledové obrazovky ovládání lamp veřejného osvětlení v referenční lokalitě města Nové Role. Poslední obrazovka je ukázka detailního nastavení konkrétní lampy. Zároveň je k dispozici streamovaný on-line pohled kamery instalované ve svítidle.