Meteo meteo 29.02.2020 16:03 04.03.2020 17:51

Pro měření rychlosti větru (např. pro řízení venkovních žaluzií a markýz – ochrana proti silnému větru) můžeme použít celou řadu anemometrů s impulzním výstupem, které dále zpracováváme podobně jako jiné impulzní měřidla (průtokoměr apod.). Musíme znát konstantu anemometru (počet impulzů/rychlost větru), kterou zadáme do FB v Mosaicu a získáme tak okamžitou rychlost větru a další meteorologické veličiny (maxima, minima apod.).

Směr větru můžeme měřit pomocí ukazatelů směru větru, vybavenými odporovým výstupem, pak měříme výstupní signál ukazatele analogovým vstupem systému.

Pro zpracování signálu využijeme FB do Mosaicu, který nám přepočítá hodnotu odporu ukazatele na aktuální směr větru.

Pro anemometr T114 a ukazatel směru větru T115 jsou k dispozici standardní FB a není nutno už žádné hodnoty zadávat.


 

Anemometr T114 

je standardní vrtulkový anemometr, výstupní kabel se dvěma vodiči s vyvedeným konktaktním výstupem je délky cca 40 cm, zakončený RJ konektorem. Anemometr se upevňuje za válcový trn průměru cca 18,5 mm, délky 19 mm. 

Lze jej použít samostatně, nebo ve spojení s ukazatelem směru větru – pak je vhodné zakoupit a použít celou  sadu, která obsahuje anemometr, ukazatel směru větru a srážkoměr a zároveň základní mechanické díly pro instalaci čidel, viz následující obrázek. Jestliže instalujeme anemometr společně s ukazatelem směru větru, tak použijeme společný držák pro obě čidla, který je zakončen svislou trubkou průměru cca 20 mm, kterou ukotvíme na vhodnou konstrukci. RJ konektor anemometru pak zasuneme do připraveného konektoru na spodní straně ukazatele směru větru a využijeme společné vedení signálů jeho kabelem – viz ukazatel směru větru. 

Obr. 1 Propojení anemometru a ukazatele směru větru

 

Základní parametry anemometru T114

Rozsah měření  0 ÷ 160 km/h (až 45 m/s)
výstup spínací kontakt 
Provozní napětí max. 24 V
délka pulzu min. 15 ms


 

Ukazatel směru větru T115

lze použít samostatně, nebo ve spojení s anemometrem. Pro upevnění je osazen trnem průměru cca 18,5 mm, délky cca 37 mm. Výstupní signál směru větru a výstup anemometru (je-li zapojen) je vyveden čtyřžilovým kabelem délky 2,6 m, zakončeným opět RJ konektorem.

 

Kabel ukazatele směru větru – vyvedení signálů: 

vnitřní vodiče (červený a žlutý) – anemometr (puzlní výstup)

vnější vodiče (zelený a černý) – ukazatel směru větru (proměnný odpor)Obr. 2 Sestava anemometru T114, ukazatele směru větru T115 a srážkoměru T116


 

základní parametry ukazatele směru větru T115

Rozsah měření 0° až 360°
Větrná růžice 8 pozic
Hodnota odporu 1 ÷ 120 kΩ


 

Obr. 1 Příklad zapojení anemometru T114 a ukazatele směru větru T115

Poznámky:

  1. Výstupní kabel anemometru i ukazatele směru větru lze prodloužit až na cca 20 m.
  2. RJ konektory na konci kabelu nejsou potřebné a odstraní se.
  3. Při použití v příkladu uvedeného modulu C-AM-0600I lze další vstupy modulu využít např. Pro měření teploty solárních panelů, venkovní teploty atd.
  4. Shodným způsobem jako anemometr připojujeme např. srážkoměr se člunkem apod (měřidla s pulzním výstupem).